Spoříme dětem

.

Dokud žijí s námi, staráme se o ně, pečujeme o jejich blaho a radosti. Co ale až nastane situace, kdy se rozhodnou osamostatnit a žít svůj vlastní život? Zodpovědný rodič myslí na budoucnost svých dětí, chce jim start do života co nejvíce usnadnit, a pokud mu to finanční rozpočet rodiny dovolí, měl by jim nějakým vhodným způsobem spořit. Nejčastější situace, kdy naspořená částka může pomoci, jsou např.:
– studium nebo stáž v zahraničí,
– zakládání vlastní rodiny,
– pořizování vlastního bydlení,
– zařizování bytu či domu,
– cestování.
zoufalý pohled na prasátko
Typů spoření na budoucnost existuje mnoho, pokud si nejsme jisti výběrem, je vhodné se poradit s odborníkem ve finančním ústavu nebo finančním poradcem. Důležité také je, vzdělávat děti k finanční gramotnosti a učit je s penězi vhodně hospodařit. Nejvhodnější typ spoření záleží také na podmínkách, které potřebujeme, aby splňoval.

Představme si některé možnosti, jak dětem spořit:
spořit hotovost doma – není příliš bezpečné ani výhodné, vzhledem k inflaci a nezhodnocování částky
stavební spoření – u kterého se k naspořené částce každoročně připisuje státní podpora, využít jde pouze na náklady spojené s bydlením, čímž se odbourává nesmyslné utrácení naspořených peněz – na druhou stranu, např. na studium v zahraničí nelze využít
akciové fondy – investující vklady do akcií, což přináší jistá rizika
vkladní knížky – dnes už tolik nevyužívané, ale stále v nabídce – jsou na jméno dítěte
spořící účet – peníze jsou neustále k dispozici, vybírat lze kdykoliv a spořit lze libovolně, podle našich možností, peníze se úročí
koupě nemovitosti – kterou později nechám na dítě přepsat
dvoustovka v ruce
Ať zvolíme jakýkoliv typ spoření do budoucnosti, důležité je spořit pravidelně a začít s tím co nejdříve. Ne každý má ovšem finanční možnosti takové, aby dokázal svým dětem pravidelně spořit. Ještě o něco důležitější je, vést děti k samostatnosti, finanční gramotnosti, kladnému přístupu ke vzdělávání a práci a tím zajistit, že naše úspory nebude v dospělosti potřebovat.

.