NEBOJTE SE PŮJČIT SI

.

.

Já vím, ono se to lehce řekne, půjčit si. Svazuje nás strach, že půjčku nebudeme moct splatit, představujeme si černé scénáře. Ale než se smíříme s tím, že buď budeme bydlet v pro nás nevyhovujících podmínkách, nebo budeme čekat, až našetříme, zkusme obejít pár institucí, kde se poptáme na možnost hypotéky. Nemůže se stát nic horšího, než že nám ji nedají.
zničená střecha.jpg
Při žádosti musíme uvést, že se jedná o hypotéku na rekonstrukci bytu. Protože jde o účelovou půjčku, musíme postupně dokládat, za co peníze utrácíme.
Je tu ovšem možnost sjednat v rámci hypotéky neúčelovou část.
Je to část úvěru, která je též určena pro účely bydlení. Banka odešle prostředky na účet klienta a ten ji použije k povoleným účelům.
Důležitá je její výše. Banky zpravidla poskytují úvěry do 75% nebo 85% zástavní hodnoty nemovitosti. Někdy je možné dokonce půjčit si až na celou zástavu.
starý pokoj.jpg
Hypoteční kalkulačka je velice důležitá. Dozvíme se, kolik budeme měsíčně splácet. To se odvíjí do výše úvěru, délky fixace a doby splatnosti.
Čerpat peníze můžeme dvěma způsoby.
V prvním případě peníze obdržíme jednorázově.
V druhém případě čerpáme peníze postupně a hradíme z nich faktury. Banka si hlídá, jestli rekonstrukce skutečně probíhá a po dokončení žádá kolaudační souhlas. Tuto variantu oceníme zvláště v případě, kdy nám rekonstrukci provádějí různí zhotovitelé.
Je lepší, když si v případě odhadu určité částky vezmeme hypotéku vyšší. Využijeme je v případě, že firma, kterou jsme si na práci najali, překročí plánovaný rozpočet. Pak splácíme pouze skutečně utracené peníze.
Také ale můžeme žádat o hypotéku na rekonstrukci prováděnou svépomocí.
Pokud bude zásah větší, můžou banky požadovat stavební povolení nebo ohlášku stavebních úprav.
žena v koupelně.jpg
Zastavit ale můžeme jakoukoli nemovitost, kterou vlastníme, hlavně z důvodu, kdy opravovaná nemovitost nemá dostatečnou hodnotu. Zároveň zastavení dražší nemovitosti nám zajistí levnější půjčku.
Také si můžeme vzít tzv. Americkou hypotéku.
Půjčka je od 200 000 do 5 000 000 Kč. Nabízí lepší úrok oproti běžným neúčelovým půjčkám. Výše splácení se odvíjí dle doby, na kterou jsme se rozhodli splácet. Dobu fixace úrokové sazby si zvolíme sami.

.