Konec starých časů?

.

V období před revolucí byly dostupným a hodně využívaným prostředkem, kam ukládat peníze, vkladní knížky. Bylo to vlastně něco, kde jste měli uvedeno, jakou částku jste uložili a pod ní konečný součet. Stejně tak tam byly zaznamenávány výběry nebo připisovány úroky, u knížek vkladních případné výhry (losování probíhalo dvakrát ročně). V České republice byly vkladní knížky u obyvatel velmi vyhledávané, ono vlastně ani nebylo vybírat z čeho. Výhodou bylo určitě to, že tak mohli prarodiče spořit svým vnoučatům již od jejich narození. Vhledem k tomu, že neexistovala elektronická komunikace, jak jsme tomu zvyklí dnes, s knížkou se dalo chodit pouze tam, kde byla založena. V době dnešního elektronického bankovnictví to je pro dnešní mladou generaci zcela jistě nepředstavitelná věc.
padající peníze.jpg
Rizik měl tento produkt několik. U těch, co byly pouze na doručovatele, mohl vklad vyzvednout prakticky kdokoliv, v případě odcizení, než proběhlo zablokování, tak mohl pachatel knížku doslova „vyluxovat“, u těch s heslem ten, kdo heslo znal. Tyto knížky postupem času byly nahrazeny těmi na jméno, kde bylo kromě křestního jména, příjmení i datum narození a manipulovat s nimi mohl pouze ten, kdo předložil občanský průkaz a byl majitele.
Za zánikem knížek stál rozmach platebních karet a internet, který umožnil klientům v klidu a pohodlí ovládat své peníze z pohodlí domova.
A jak jsou na tom vkladní knížky vůbec dnes .
radost z peněz.jpg
I dnes máte možnost si vkladní knížku založit u některého z našich předních bankovních ústavů. Závratné zisky ovšem neočekávejte. Stejně tak, jak tomu bývalo kdysi, i nyní jsou výherní (Česká spořitelna), s výpovědní lhůtou nebo bez ní. U všech je stanovena minimální výše uložené částky.
V současné době ale existují určitě výhodnější formy investic. Ale jak se říká, proti gustu žádný dišputát.

.