Když lidé půjčují lidem

.

.

V momentě, kdy si lidépůjčujímísto od banky od jiných lidí, jednáse o novýinternetovýprodukt dnešnídoby, lépe řečeno jde o novýmodel podnikání, kterému se říkásdílenáekonomika. Aťje to model uznávanýči nikoli, jednáse jistěo jednu z cest budoucnosti v ekonomice.
Podobnéprojekty stavísvůj model právěna tom, že je výhodnější, respektive efektivnějšívyužívat lidi namísto banky. Jednak, jak bylo zmíněno, je tento model levnějšía efektivnější, za druhéje na něj potřeba mnohem méněadministrativních sil a prostor. Tak zvanéP2P (Peer to Peer) platformy u nás začaly frčet jižv roce 2015, kdy se objevila právěprvní. Dále se rozvíjely i další, jako obecněznámáZonky, Prestito nebo Žlutýmeloun.
Tento trend je i po třech letech stále na vzestupu a čím dál více lidíraději využívámožnosti této sdílenéekonomiky, oproti klasickým cestám půjček u bank. Například na Zonky se za necelétři roky fungováníprojektu otočily jiždvěmiliardy korun.
lidi a monitory.png
Výhody využitísdílené ekonomiky:
· srozumitelnost
· jednoduchost (mášpeníze = půjčíšněkomu = dostanešje zpět s úrokem = zhodnotíšpeníze)
· anonymita příběhů
Záruky návratnosti investic:
· služba řízenírizik
· ověřeníbonity
· ověřeníkreditníhistorie
· ověřenírizikovosti
noviny pro muže.jpg
Zahraničnísdíleníversus českésdílení:
Nejlepšíplatformy založenéna principu sdílenéekonomiky jsou v USA a VB. V zahraničípak je ve zvyku na tyto platformy zvát lidi, kteřínedosáhnou na úvěr v klasickébance.
V Českérepublice tyto platformy fungujína principu nižšího úroku, nežvám nabídne právěbanka. Pokud vás tedy u nás banka odmítla, pravděpodobněneuspějete ani na platformách, jako je třeba zmiňovanýŽlutýmeloun. Nastavenírizik je totižpodobnéjako v bankách.
Možnáse může jevit banka v tuto chvíli jako zbytečná, ale ani tak to není. Banky nyníjako instituce fungujína tom, že jsou jedinou volbou klientů. Pokud takovéprojekty jako třeba Zonky budou i nadále existovat a růst, bude nutné, aby se banky přizpůsobily trhu a začaly využívat nejmodernějšítechnologie. Banky však jako takovéstále v ohroženínejsou, jejich služby jsou stále pro většinu obyvatelstva nutné(někdy nutnézlo).

.